FŐOLDAL

Magyarország legnagyobb famatuzsálemeit igyekeztem összegyűjteni ezen a honlapon. Az összeállítás alapja a "Magyarország legnagyobb fái - Dendrománia" című könyv (Alexandra Kiadó, 2005). A listák folyamatosan bővülnek; ehhez - szabályozott módon - bárki hozzájárulhat. Tovább...
LEGÚJABB FOTÓK
ESEMÉNYEK

2022.12.23. 10:19:17
Év végi összefoglaló - 2022



4093 fa adata van fent 2022 végén a listákon. Ebben az évben 140 új tétel került fel. Viszonylag keveset tudtam fák után járni, de az alacsony szám azt is jelezheti, hogy nehéz már új, jelentős fát találni. Egyre több az olyan új adat is, amely már korábban felderített területről származik, csak időközben itt további fák nőttek bele a listaméretbe. Muníció persze van azért még bőven, sok bejelentett fa felkeresésével elmaradtam Bódvaszilastól Pécsváradig, a Bakonytól a Pilisig.

Az új találatok között a számosabbak: bükk (33 db), fűz (10 db), nyár (39 db).

Sok nevezetes fát újra mértem, adatokat nyerve növekedésükről. Kiemelkedik közülük a nagyszerű bábolnai akác, amely jelenleg 657 cm-es.

Pusztulással bőven találkoztam, és az aszályos évnek is biztosan meglesznek a következményei. A borsodivánkai tölgy (egyik legnagyobb tölgyünk) meglehetősen romossá vált, a kiváló nénai tölgy is fokozatosan hanyatlik. Bükkszentkereszten a Lófő-tisztás bükkjei siralmas állapotban vannak. A legmegdöbbentőbb azonban a jávorkúti fenyves pusztulása. Bő tíz éve még bámulatosan szép erdő volt hatalmas fenyőkkel, mára alig maradt itt élő fa.

Új rekorderekről, dobogósokról nemigen tudok most beszámolni. Perkátán van egy szép narancseper (340 cm, Szél Győző és DrT), ez harmadik a három tételt számláló listán. Szeged határában került elő egy szép eperfa, a Dunától keletre a legnagyobb (481 cm, Tanács Gábor és Kármán Kolos). Új nemzetségként az almafa került fel a dendromániára (Szentgál, 230 cm, Teket Attila). Tölgyből a legnagyobb új fa 568 cm-es volt (Veszprémvarsány, Teket Attila). Kapitális mezei juhart is talált Attila (Szentgál, 428 cm).
Érdekesség, hogy úgy tűnik, egyszerre két legmagasabb fánk van. Újabb lézeres méréseim szerint a rekorder újhutai duglász egyik szomszédja ugyanolyan magas (55,2 m).

Néhány nagyszerű túra is említést kíván. Mini dendromán találkozót tartottunk a Drávánál Elblinger Ferenccel, Lukács Róberttel és Szél Győzővel februárban. A Dráva-menti óriásnyarak és Péterhida fás legelője a hatalmas tölgyekkel felülmúlhatatlanok. Júniusban Teket Attilával, majd a csatlakozó Jandala Attilával jártuk be Hárskút és Pénzesgyőr környékét, a bükkökben leggazdagabb, pazar legelőket.

Melyik volt a legnagyobb, legszebb új fa 2022-ben? Centire a legnagyobb egy impresszív ezüsthárs lenne (Niedling Gyula, Ág, 889 cm), de partoldalban áll, és a magas oldalon talajszinten több ágra bomlik, megcsillagozva került fel a listára. A második legnagyobb találat egy 843 cm-es fűz (Teket Attila, Csót), de ez is elágazik mellmagasságban, és töredezik. Rám ebben az évben az általam a napokban talált 794 cm-es fekete nyár (Felgyő) tette a legnagyobb benyomást.
2022.10.20. 12:00:10
"A mi erdőnk" folyóirat 2022. 5. számában megjelent egy cikk a somogyi nagy fákról "Somogyi óriások" címmel. Kovácsné Kiss Zita (SEFAG) jegyzi.
2022.04.14. 10:47:31
Előadás lesz "Dendrománia - Magyarország faóriásai" címmel
Előadó: Pósfai György
Helyszín: Paks, Csengey Dénes Kultúrális Központ, Gagarin u. 2.
Időpont: 2022. ápr. 26. 17:30
2021.12.22. 14:49:26
Év végi összefoglaló - 2021

2021-ben 264 új fa gyarapította a listákat. Összesen 3953 fa adata van fent a dendrománián, ebben benne vannak az első mérés óta elpusztultak is. Ebben az évben a folyóárterek felderítésén volt a hangsúly, ennek megfelelően a legtöbb új fa nyár (79) és fűz (47). A 6 métert elérő törzskörméretű új fák száma 116 (66 nyár, 47 fűz, 2 tölgy, 1 vénic szil). Ezzel a legalább hatszázas fák száma átlépte az ezret!

A 2021-ben előkerült, egytörzsű rekorderek:
- Hegyi juhar (Lókút, 517 cm, Tóth Sándor; elvileg az ikervári fa nagyobb, de az már korábban megrokkant, ellenőrizni kellene, mi maradt belőle)
- Nyír (Lillafüred, 302 cm, Rántó András)
- Vénic szil (Rábaszentmihály, 636 cm, Teket Attila; egy rész lehasadt a törzséből, várhatóan emiatt a tapsonyi fa – jelenleg 602 cm-es - vissza fogja venni az elsőséget)
- Vörös tölgy (Ivánc, 512 cm, jómagam)
- Papíreper (Bóly, 272 cm, Elblinger Ferenc; egyelőre egyedül képviseli a nemzetséget)

Néhány kiemelkedő, különösen impresszív fa ezeken túl:
- Egy alacsonyan elágazó galagonya, Somogyvár, 216 cm, Sólyom Attila.
- Szürke nyár, Ercsi, 673 cm, Baranyai László
- Ezüst juhar, Baja, 512 cm, Gergely János (második a listán)
- Fehér eper, Paks, 503 cm (korábbi találat, most átlépte az 5 métert)
- Fehér nyár, Vokány, 805 cm, Torma Zoltán
- Bükk, Ivánc, 538 cm

A lista sok nemzetség tekintetében a telítődés jeleit mutatja. Tölgyekből egyetlen eddig ismeretlen, egytörzsű hatszázas került elő (Sajókápolna, 606 cm, Várady Gergely, Várady Zsolt). Bükkökből alig 11 új példány került a listára.
Egyetlen tíz méter feletti fa akadt horogra (fekete nyár, Rajka, Szél Győző). Alacsonyan elágazó, de igen tekintélyes fa.

Az év során felfedezett legszebb területek: egy kisebb, öreg erdőfolt a Kőszeg és Csepreg közötti erdőtömbben méretes lucokkal, szép tölgyekkel, és mindenekelőtt az ivánci kastélypark mögött található Rába-menti, változatos terület sokféle nagy fával. Sajátos hangulatú, fűzfás vidék a császártöltési Vörös-mocsár és a dunaszentgyörgyi láperdő.

Emlékezetes túrák voltak Észak-Somogyban (Sólyom Attilával, Valent Sándorral), a Bakonyban (Jandala Attilával), és persze a varázslatos Szigetközben. Ez utóbbin a dendromán kemény mag jó részének részvételével (Elblinger Ferenc, Lukács Róbert, Jandala Attila, Teket Attila), Szél Győző vezetésével egyetlen hétvégén közel 60 új fát zsákmányoltunk. Ezeken túl, az itt már ismert, és újra mért fák közül kiemelhető három monumentális nyárfa, a jelenleg 956 cm-es Bubu-nyár (Ásványráró), egy 806 cm-es fekete nyár (Dunakiliti), továbbá a listába belenőtt fekete nyár az ásványrárói kálváriánál.

A megyéket tekintve így Győr-Moson-Sopron hozta a legtöbb új fát (65). Meglepő lehet, hogy második helyen Csongrád-Csanád áll (44) – ez a Tisza-ártér módszeres átvizsgálását célzó projektemnek köszönhető.

Az év során jelentős veszteség volt a Gemenc egyik legnagyszerűbb nyárfájának, a Marica-foki fának a kidőlése, és a kivételes szépségű almamelléki cserfának a pusztulása.

Nehéz eldönteni, melyik legyen az év legjelentősebb találata, nem volt egyértelműen bajnok fa. A Teket Attila által talált rekorder vénic szil, és Szél Győző nagy, kilencszázas fűzfái (Bezenye, Kisbajcs) kínálkoznak kiemelésre.
2021.10.12. 15:15:48
Két új rekorder fa került elő 2021. októberében. Rántó András talált egy nyírfát Lillafüred/Kurta-bércen - ennél 302 cm-es törzskerületet mértem.
A másik rekorder egy vörös tölgy, amelyet jómagam vettem észre Ivánc határában - 512 cm-es törzskerületű, 24 m magas.
újabb események korábbi események
Magyar English